Podujatia 2012 a 2013

V dedine Solčany sa  v Základnej škole v školskej knižnici konala beseda so spisovateľkou Zdenkou Lacikovou. Žiaci prekvapili autorku, pretože nakreslili nielen jej portrét, ale pripravili aj výstavu ilustráciíi básne Zakliata Kráľova Hoľa a recitáciu básne O škaredom káčatku.  

DSC_0037.JPG
DSC_0052.JPG
DSC_0071.JPG
DSC_0055.JPG
DSC_0077.JPG

Počas Marca – mesiaca knihy prijala Zdenka Laciková z Klubu autorov a priateľov literatúry pozvanie Základnej školy Veľké Ripňany, kde sa stretla so žiakmi, ktorí sú priaznivcami literatúry. Deti  sa zaujímali ako sa poetke prebásňovali povesti o Veľkých Ripňanoch a Biskupovej a autorka im predstavila okrem textov aj ilustračnú tvorbu.

DSC_0002.JPG
DSC_0019.JPG
DSC_0024.JPG

Základná škola Prievaly usporiadala v rámci Mesiaca knihy literárnu besedu pre svojich žiakov. Jej témou bola knižná tvorba pre deti a hosťom školy bola poetka Zdenka Laciková, ktorá deťom odpovedala na množstvo zvedavých otázok. Prezradila im ako vzniká kniha, koľko trvá napísanie básne aj celej básnickej zbierky i to,  ako sa rodia ilustrácie do knižných publikácií.

DSC_0045.jpg
DSC_0046.jpg
DSC_0058.jpg
DSC_0069.jpg
21. marec bol v roku 1999 vyhlásený medzinárodnou organizáciou UNESCO ako Svetový deň poézie (Poetry Day) . Účelom tohto dňa je propagovanie, čítanie, písanie a publikovanie poézie po celom svete, ako aj poskytnutie uznania národným aj medzinárodným aktivitám v oblasti poézie. V rámci tohto dňa pripravila ZŠ s MŠ Štefanov literárnu besedu s poetkou Zdenkou Lacikovou. Žiaci predstavili autorke prezentáciu, ktorú pripravili o jej dielach a zarecitovali verše, s ktorými reprezentovali školu na súťaži Hurbanov pamätník. Autorka odpovedala na otázky, v ktorých priblížila svoje súkromie a oboznámila žiakov o príprave novej  básnickej zbierky, venovanej deťom.
Beseda miesto AJ.jpg
Recitátorka s autorkou.jpg
S čitateľmi.jpg
Spoločné foto.jpg
Tlkot rýmu

Tlkot rýmu

20. marca sa v priestoroch MCK Malacky – Knižnica uskutočnila beseda s básnikmi z KAPL, nazvaná Tlkot sladkého rýmu. Na stretnutí  predstavili svoje verše poeti z Holíča PaedDr. Ivan Eduard Hnát a Mgr. Vladimír Petrovič.

22. marca sa v Jablonici stretli žiaci druhého stupňa základnej školy so spisovateľkou Zdenkou Lacikovou. Deti recitovali z tvorby autorky a pochválili sa aj tým, že sami píšu poéziu. Po predstavení svojho súkromia a jednotlivých básnických zbierok beseda vyvrcholila autogramiádou a žiaci venovali poetke súbor svojich malieb.
DSC_0002.jpg
DSC_0003.jpg
DSC_0037.jpg

Poetka Zdenka Laciková sa stretla na besede so žiakmi zo ZŠ s MŠ  Záhorská Bystrica. Besedu pre žiakov 5. ročníka usporiadala pani Viera Marošová, knihovníčka z Miestnej knižnice v Záhorskej Bystrici.

Autorské čítanie.jpg
Medzi deťmi.jpg
zápis do kroniky.jpg
V novom hniezde nové inšpirácie

V novom hniezde nové inšpirácie

8. marca sa na pôde Knižnice Bratislava – Nové Mesto konala prezentácia noviniek s názvom "V novom hniezde nové inšpirácie”. K zmene koncepcie činnosti  Živeny patrí práca v 4 záujmových kluboch. Tento deň bol zvlášť slávnostný,  pretože vznikol  nový Literárny klub Živeny. Jeho gestorkou je publicistka  RNDr. Tatiana Jaglová. Ďalšími zakladajúcimi členkami sú Mgr. Jana Vozníková – poverená riaditeľka Knižnice Bratislava – Nové Mesto, vydavateľka Doc. PhDr. Eulália Sedláčková, CSc., spisovateľka PhDr. Viera Švenková a členka KAPL poetka Zdenka Laciková.
Štvrtok 1. marca sa v Strednej odbornej škole knihovníckych a informačných štúdií v Bratislave uskutočnila beseda so spisovateľkou Zdenkou Lacikovou, bývalou absolventkou školy.
Poetku účastníkom stretnutia predstavila PhDr. Anna Böhmerová. 
O verše sa zaujímali študenti, ktorí sú sami literárne činní a prezentujú svoje texty v školskom časopise, hlavne študenti odboru masmediálne štúdiá.
DSC_1181.jpg
DSC_1184.jpg
DSC_1190.jpg
Zahorácká republika sa zatát v zdraví dožívá štvrtého výročá jejího vyhuáseňá na hraničňím prechodze Holíč - Hodoňín. Už štyri roky je tu pro šeckých ludzí dobrej vúle, pro šeckých, kerí majú vztah k rodnej hrudze, k vinohradom, k sklepom, k pjeknému záhoráckemu suovu, k našim pískom, borovicám, štrkoviskám, bélešom, šniclám, kouáčkom aj trdelníkom... Sme tu proto, aby sme zachovali, co nám naši predchodci odevzdali a aby sme to my odevzdali muadým. Aby sa za záhorácku reč nehaňbili, aby vyprávjali, jak im zobák narosteu a aj z globalizovaného svjeta dobjehli dycky na ten kúsek pískovej zemi.

Za ten posledňí rok sme toho dost urobili, okrem iného sme pribrali do záhoráckej ohrady (spis. košiara) také legendy, jak je Mária Kráľovičová, Božidara Turzonovová, Soňa Valentová, Antonio Srholec, prof. MUDr. Anton Gúth, či im memoriam Dr. Ferdiš Juriga a naposledy Magda Vášaryová, plus ňekolko méňej známych, no určite významných osobnoscí. Akcija VOSR - Veliká Ožebračovací Samatová Revolúcija sa vydariua na sto percent a ZAVD - Záhoráckemu akčňímu výboru z Dojča treba hutňe zatleskat! O našej republice sú urobené dvje závjerečňí práce na vysokej škole a tri práce na škouách stredňých, ba Česká televize 2. s Jiřím Podlipným sce pripravit ceú reláciju. Já sa chystám odhalit jeden monument, kerý by sa moheu stat turistickú atrakcijú. Je za nama II. republikový bál, za kerý sem dostau aj vynadané, ale ja tvrdzím, že lepší ňeco jak nic a vjerte byu honosný a pjekný. Komu sa nelúbí, nech urobí lepší - kritizovat je lachko!

Ocenení J.Moravčík, B.Turzonovová, M.Kráľovičová, S.Valentová, A.Ghút, V. Kumpan, A.Srholec, J.Kaňa ( plná kvalita.JPG
P.N. Lelin, poslankyňa NR SR Renata Zmajkovičová a premier vlady SR Robert Fico.jpg
V piatok 20. januára sa v útulnom prostredí v Múzeu vo Vacenoviciach stretli členovia KAPL s autormi Literárního kruhu Hodonínska na priateľskom stretnutí zameranom na predstavenie najnovšej tvorby, s autorským čítaním a zaujímavými hodnotiacimi recenziami.
Fotografka Aďa.jpg
Janko Rak.jpg
Jarka.jpg
Jirko.jpg
Laco autorské čítanie.jpg
Rozhovor.jpg
Vlaďka autorské čítanie.jpg

Keďže marec je tradične považovaný za mesiac knihy – členovia KAPL  si naplánovali počas tohto obdobia účasť na besedách. Zdenka Laciková sa stretla so šiestakmi v Mestskej knižnici Modre. Počas besedy predstavila autorka deťom svoju tvorbu v autorskom čítaní.

DSC_1146.jpg
DSC_1155.jpg
DSC_1159.jpg

Básnici Ivan Hnát a Vladimír Petrovič prijali pozvanie Mestskej knižnice v Malackách. V rámci mesiaca knihy  predstavili  autori v Mestskom centre kultúry svoj život a tvorbu študentom malackého gymnázia. Podujatie s názvom Na vlnách alfa bolo zamerané na predstavenie básní z Antológie KAPL.

autori.jpg
autorské čítanie.jpg
poslucháči.jpg
VP.jpg
23. februára sa v Smrdákoch konala vernisáž výtvarného klubu Genezis, ktorú sprevádzali verše a piesne, ktoré zahrala hudobná skupina Magic Band. Ing. Marcel Moravčík, riaditeľ Prírodných liečebných kúpeľov, privítal hostí v priestoroch Liečebného domu Mier. Kurátormi výstavy boli výtvarníci Hanka Potančoková a Jozef Anovčin. Výstava je pre verejnosť sprístupnená od 24. februára do 5. marca 2012.
DSC_1128.JPG
DSC_1129.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one