Postiženi poezií

Věřte nevěřte, ale nedám dopustit na libozvučnou slovenštinu. Jsem totiž příslušník generace, jež nostalgicky vzdychá po skvělých slovenských inscenacích v TV (ty pondělky).

I proto jsem v Broumově na srazu česko-polských básníků zajásal, když jsem objevil tři Slováky.Pohlednou a svižnou Zdenku Lacikovou, zdrženlivě sympatického Vladimíra Petroviče a halasně bodrého Laca Špánika. Bylo důležité, abychom se semkli (devět Čechů + tři Slováci) před invazí bratrů Poláků. Tehdy jsem ještě netušil o existenci Klubu autorov a priateľov literatúry na Záhorí. Nicméně slovo dalo slovo a Laco s Vladem mne pozvali do Černé labutě v Praze na 1. Poetický večer „Verše bez hranic".

V osmém patře probíhalo nekrvavé klání Čechů a Slováků. Na dlouhovlasou nymfu Adrianu Gulíškovou jsem narazil u vchodu, kde se mě s noblesou ujala. V púsobivém interiéru kavárny s nádherným výhledem po Praze moderovala po celý večer vystoupení dvojic. Atmosféru poetického setkání dotvářela kapela Il Colori s neotřelými texty.

Jsa hostem KAPL-u zaměřím se jen na poetické výhonky Záhorí. Pro svěží a dívčí Adrianu Gulíškovou je hlavní inspirací láska. Vyznavačka čisté krásy přírody skládá verše do nežných mozaik. Mnohý autor by mohl závidět. Doufejme, že surovost dnešního světa nezničí romantické prvky v její tvorbě.

Vladimír Petrovič tvrdí, že se necítí být v první řadě básníkem, ale historikem, archivářem a filosofem. Moc mu nevěřte, je výsostný poeta, jeho přemýšlivé texty obnažují tento svět. Dokáže vás přesvědčit, proč je nutná mravní čistota. Z přetlaku duše vytvořil své „Cesty plné človečiny".

Na jiném pólu tvorby se nachází Laco Špánik. Má charizma přirozeného vůdce, takže mne překvapuje, že nevydává více knížek. Zralost a hloubka jeho textů po tom volá. Coby bard se už musel vyrovnat s deziluzí, ale jeho vitální osobnost dokáže vychutnat všechny stránky života.

Podrobnejší informace o našem triu lze nalézt v kvalitní publikaci Antológia KAPL, v níž devět členů tohoto sdružení šlo s vlastní kůží na trh.

Myšlenka vytvořit tradici česko-slovenských literárních setkání nemá chybu. Jasně to prokázal 1. Poetický večer „Verše bez hranic". Podtitul „Láska ze stromů neopadá" vybízí k zamyšlení. No řekěte, není to vlastně fajn být nečím pěkným postižený ? Třeba láskou, radostí, nebo veršem ? A kdyby se nějaký pochybovač zeptal jací jsou poetové ze Záhorí, jednoznačný verdikt zní: Naozaj bohovski dobrí !Mgr. Jaroslav Schnerch

publicista a básník
Z Prahy 2.jpg
Z Prahy 1.jpg
Z Prahy 3.jpg
Z Prahy 4.jpg
04.02.2013 21:45:12
zdenka_lacikova
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one