30.03. 2011 sa na internáte SSOŠ Via Humana v Skalici predstavili regionálni autori  študentom so svojou tvorbou. Básne recitovala Jarmila Rothová.
Hnát Rothová.jpg
obrazok2.jpg
Výstava v Holíči - obrázek

Výstava v Holíči - obrázek

Mesto Holíč pre priaznivcov dejín a umenia pripravilo výstavu s názvom František Štefan Lotrinský – Holíčska fajansa a kamenina. 15. apríla prebehla vernisáž, ktorá sa konala v Mestskom múzeu a budove fajansy. Výstavu zabezpečilo mesto Holíč v spolupráci s Masarykovým múzeom v Hodoníne, Mestom Hodonín, Mestskou knižnicou Hodonín, Regionálnou rozvojovou agentúrou Skalica. Súčasťou pripraveného projektu s názvom "Spoločný návrat do 18. storočia prostredníctvom F.Š.Lotrinského, pána Hodonína a Holíča" bolo predstavenie 2 novozrekonštruovaných miestností v Holíčskom zámku a druhá časť vernisáže sa konala v priestoroch budovy fajansy. Okrem vzácnych exponátov priblížili atmosféru čias Habsburgovcov členovia skupiny historickej hudby a tanca Reminiscencie a veršami Zdenka Laciková, Ivan Hnát, Michal Oliva a Jiří Hubáček.

V atraktívnych priestoroch bratislavského  kníhkupectva Alexis sa 5.  5. 2011 konala prezentácia knihy Zdenky Lacikovej Rátanie splnov. Najnovšiu básnickú zbierku predstavil pán Karol Illý. Vydavateľka diela, PhDr. Eulália Sedláčková, CSc. z vydavateľstva SEN predniesla báseň, ktorú poetke venoval básnik Viliam Turčány:

S vďakou za pozvánku na Rátanie splnov

 

Motto: „Až sa zas budú básne čítať a v ľuďoch ľudí poznáš zas...“

/Laco Novomeský, Svätý za dedinou/

 

Až raz nás budú básne vítať

tak ako chlieb, chlieb so soľou –

aby som rozvil známy citát,

i s radosťou, i s povoľou.

 

Kiež pocíti raz každý občan,

čo cítim ja, V. Turčány,

keď čítam Splny Zdenky z Kopčian

k ich počítaniu pozvaný.

 

Viliam Turčány 4.5.2011

 

Karol Illý predstavuje autorku.jpg
Pohľad do publika.jpg
SDC11520.JPG
Autorské čítanie.jpg

4. septembra  sa v Koncertnej sieni Františkánskeho kláštora v Skalici uskutočnilo zaujímavé literárne podujatie. Stretnutie otvoril slovenský prozaik Jozef Špaček a moderoval ho riaditeľ festivalu Milan Richter. V rámci Medzinárodného literárneho festivalu Jána Smreka 2011 svoju poéziu predstavili Mariko Sumikura, Noriko Mizusaki (Japonsko), Tone Hødnebø (Nórsko), Beste Sakalli (Severný Cyprus), Bengt Berg (Švédsko), Corina Cooper (Rakúsko)  a slovenská poetka Adriana Gulišková. Pútavý, a takisto poetický, bol aj hudobný sprievod dvojice mladých umelcov - Taro Kishimoto a Yoko Kumazawa (Japonsko).

Adriana Gulíšková.jpg
Bengt Berg  Švédsko.jpg
Beste Sakalli Severný Cyprus.jpg
Corina Cooper Rumunsko.jpg
Mariko Sumikura Japonsko.jpg
Milan Richter.jpg
Noriko Mizusaki Japonsko.jpg
Taro Kishimoto a Yoko Kumazawa (Japonsko).jpg
Tone Hødnebø Nórsko.jpg
Účastníci MLF Jána Smreka.jpg
Počas prázdnin sa v kaštieli na Duchonke uskutočnila beseda s poetkou Zdenkou Lacikovou. Podujatie pre deti  zorganizovali vedúci letného tábora.
Autorské čítanie.jpg
Autorské čítanie 2.jpg
Spoločné foto.jpg

22. 9. sa vo dvore Informačného centra mesta Kyjov uskutočnilo podujatie s názvom Nebojme sa súčasnej poézie. Akcia sa konala pod záštitou Mestskej knižnice Kyjov a v autorskom čítaní sa predstavili básnici Juraj Jordán Dovala, Michal Oliva, Jiří Hubáček, Stanislav Hradil. Zo Slovenska z literárneho klubu KAPL svoju tvorbu recitovali Vladimír Petrovič, Laco Špánik a Zdenka Laciková. Poeti Juraj Jordán Dovala, Michal Oliva a kyjovský bábkoherec Petr Moudrý dotvorili atmosféru stretnutia hrou na gitare.

POZVANIE.jpg
Moliva.jpg
jhubacek.jpg
jjdovala.jpg
lspanik.jpg
shradil.jpg
vpetrovič.jpg
zlacikova.jpg
DSC_0531.jpg

6.október bol jedným z Dní poetov, ktoré sa už tradične konajú v hodonínskej knižnci v rámci Týždňa knižníc. Svoju tvorbu tu tentokrát prezentovali dve nové členky Kruhu autorov Hodonínska Ester Vratislavská a Daniela Šafránková. Poetky predstavili svoju spoločnú básnickú zbierku Mlčanie do ticha. V útlej knižke, ktorá zachytáva 30 básní (podľa autoriek sú básne ako uzlíky na vreckovke), zachytili poetky všedné aj neobyčajné okamihy dňa, ktoré si chceli zapamätať a zároveň ich zašifrovali do veršov. Daniela Šafránková sa vo viacerých  textoch pohrala so spoluhláskou s, a hoci obe autorky tvrdia, že obsah bol pre ne dôležitejší ako forma, ani po formálnej stránke kniha nezaostáva. Dotvárajú ju autorské fotoilustrácie, takisto spoločné dielo oboch poetiek.

Moderátor poetického večera – básnik Juraj Jordán Dovala, ktorý podujatie hudobne sprevádzal – pasoval poetky za právoplatné členky Kruhu autorov Hodonínska. Počas stretnutia predstavila svoje verše aj poetka Jarmila Moosová.

 Foto: Ivan Lacika

DSC_0007.jpg
DSC_0008.jpg
DSC_0016.jpg
DSC_0029.jpg
DSC_0031.jpg
4. novembra sa  členovia KAPL stretli  v Kopčanoch, aby prvýkrát  otvorili novú spoločnú knižnú publikáciu - Antológiu KAPL. Po slávnostnom prestrihnutí pásky sa uskutočnilo autorské čítanie a autogramiáda.
DSC_0124.jpg
DSC_0127.jpg
DSC_0138.jpg
DSC_0128.jpg
DSC_0144.jpg
DSC_0060.jpg
DSC_0062.jpg
DSC_0065.jpg
DSC_0089.jpg
DSC_0071.jpg
DSC_0091.jpg
DSC_0100.jpg
DSC_0101.jpg
DSC_0112.jpg
DSC_0113.jpg
DSC_0111.jpg
DSC_0112.jpg
DSC_0113.jpg
DSC_0114.jpg
DSC_0117.jpg
DSC_0119.jpg
DSC_0120.jpg
DSC_0121.jpg
DSC_0122.jpg
DSC_0124.jpg
Zaujímavá vernisáž výstavy výtvarného klubu Genezis s názvom Plným priehrštím sa uskutočnila 11. 11. v Holíči. Okrem výtvarníkov sa verejnosti predstavili aj poeti z klubu KAPL - Pavel Lelín Nemec, Ján Rak a Zdenka Laciková a žiaci holíčskej ZUŠ pod vedením zástupcu riaditeľa Romana Blahu.  
DSC_0086.JPG
DSC_0091.JPG
DSC_0095.JPG
DSC_0099.JPG
DSC_0101.JPG
DSC_0102.JPG
DSC_0079.JPG
DSC_0080.JPG
DSC_0077.JPG
Predstavenie ANTOLÓGIE KAPL v Skalici

Predstavenie ANTOLÓGIE KAPL v Skalici

1
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one